fbpx

Trening Umiejętności Społecznych TUS

Dlaczego umiejętności społeczne są takie ważne?

Ludzie są istotami społecznymi, rozwijają się dzięki kontaktom z innymi — co do tego stwierdzenia chyba nikt z nas nie ma wątpliwości. Społeczna izolacja spowodowana pandemicznym zagrożeniem zrujnowała wiele międzyludzkich relacji, forma komunikacji, ilość i sposób interakcji społecznych uległy gwałtownemu zubożeniu, co doprowadziło do powszechnego obniżenia nastroju osób, ich większej drażliwości, braku energii do działania, wycofania społecznego i zalewu depresji.

Na szczęście psychologia ma w zanadrzu wiele metod, które skutecznie wspierają rozwój kompetencji społecznych, nawet tych sukcesywnie wytracanych w czasie lockdown’u.

Czym jest Trening Umiejętności Społecznych?

Jedną z takich technik jest Trening Umiejętności Społecznych, czyli forma wspierania kompetencji społecznych, która pomaga ludziom wzbogacić katalog swoich zachowań tak, aby mogli czerpać więcej satysfakcji z codziennego życia, pełniąc swoje społeczne role małżonka, rodzica, pracownika itp.
TUS wykorzystuje elementy terapii poznawczo-behawioralnej wzbogaconej o ćwiczenia związane z modelowaniem prawidłowego zachowania oraz odgrywanie scenek. Kolejne sesje są bezpieczną przestrzenią do przetestowania i omówienia różnych sposobów reagowania, co wspiera ich generalizowanie i wykorzystywanie poza salą terapeutyczną.
TUS jest sprawdzoną i rekomendowaną techniką budowania umiejętności społecznych zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Czym są umiejętności społeczne?

Umiejętności społeczne to zachowania, werbalne i niewerbalne, których używamy, aby skutecznie komunikować się z innymi ludźmi. Umiejętności społeczne zależą od kultury, przekonań i postaw, zmieniają się i rozwijają przez całe nasze życie.
Kilka przykładów umiejętności społecznych:

  • kontakt wzrokowy z innymi podczas rozmowy;
  • uśmiech na powitanie;
  • używanie adekwatnego do rozmowy tonu i poziomu głosu;
  • swobodne wyrażanie opinii;
  • stawianie granic;
  • dostrzeganie, jak czują się inni i okazywanie empatii;
  • odpowiednie do sytuacji reakcje emocjonalne (np. śmiech, gdy ktoś mówi coś zabawnego lub płacz, gdy dzieje się coś smutnego)…

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich umiejętności społecznych, jest tylko przykładem kilku podstawowych kompetencji. Dla niektórych osób nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów towarzyskich nie jest takie łatwe. TUS znalazł zastosowanie szczególnie w budowaniu prawidłowych kompetencji społecznych u osób z trudnościami, takimi jak: wycofanie społeczne, niska samoocena, trudności w nawiązywaniu relacji.

Zastosowanie Treningu Umiejętności Społecznych dla dorosłych

Być może czytasz ten wpis, bo szukasz miejsca, w którym będzie można nauczyć się jak:

  • nawiązywać i utrzymywać relacje;
  • radzić sobie z trudnymi dla Ciebie emocjami, np. złością, adekwatnie je okazywać;
  • rozwiązywać konflikty bez zerwania przy okazji kontaktu z osobą skonfliktowaną;
  • odważnie wypowiedzieć odmienną opinię na dany temat podczas spotkania ze znajomymi albo, co gorsza, spotkania z zarządem w pracy;
  • zakomunikować, że nie chcesz kontynuować nowo nawiązanej relacji…

Trening Umiejętności Społecznych wykorzystuje proces uczenia się, modelowania, odgrywania ról oraz generalizacji. Pomaga ludziom w każdym wieku w wypracowaniu strategii radzenia sobie z codziennymi sytuacjami oraz nazywania, rozumienia i regulowania emocji.

Jeżeli uważasz, że doświadczasz wymienionych powyżej lub podobnych trudności, że już najwyższy czas, aby zacząć prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie prywatne (związki, dobre relacje rodzinne, trwałe przyjaźnie), jak również bardziej zadowalające życie zawodowe (umiejętność rozwiązywania konfliktów, tolerancja odmienności, elastyczność, asertywność), to skontaktuj się z nami!

Umów się na konsultację, dołącz do grupy Treningu Umiejętności Społecznych i rozpocznij program poprawy komfortu Twojego życia!

Nadchodzące wydarzenia

Blog i aktualności

trener TUS

Rola kompetencji trenera umiejętności społecznych w kształtowaniu postaw uczestników TUS

W dzisiejszym świecie umiejętności społeczne są nieodzownym elementem życia zawodowego i osobistego. Trening umiejętności społecznych (TUS) odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu tych kompetencji, a sukces takiego treningu w dużej mierze zależy od umiejętności trenera. Jego kompetencje mają bezpośredni wpływ na jakość zajęć oraz na efektywność w kształtowaniu postaw uczestników. W tym artykule przyjrzymy się, jak kompetencje trenera kształtują uczestników TUS, ze szczególnym naciskiem na trening umiejętności społecznych dla dorosłych, a także na rozwój umiejętności społecznych w pracy i umiejętności społecznych …
rodzina od nowa

Trening umiejętności społecznych dla dorosłych Pro: Inwestycja w Twój rozwój zawodowy

Trening Umiejętności Społecznych dla dorosłych Pro (TUS dla dorosłych Pro) to narzędzie, które nie tylko pomaga w budowaniu relacji i skuteczniejszej komunikacji, ale też ułatwia rozwój kariery, szczególnie w wymagających środowiskach zawodowych …
rodzina od nowa

Rozwijanie rozumienia siebie: klucz do samorozwoju

Kluczem do rzeczywistej zmiany jest umiejętność bycia obecnym, świadomym swoich emocji i myśli w danym momencie. Dzięki temu możemy lepiej zarządzać swoim życiem i podejmować bardziej świadome, przemyślane decyzje …
rodzina od nowa

Rozstanie i gniew: Jak znaleźć spokój?

Gniew to naturalna reakcja na stratę, frustrację i ból. To normalna emocja, którą każdy z nas odczuwa. Problem zaczyna się, gdy gniew przekształca się w chroniczne uczucie, które zatruwa nasze życie …
rodzina od nowa

Kryzys! Jak sobie poradzić? Modyfikacja poznawcza w akcji

Zrozumienie tego, co dzieje się w naszej głowie i ciele, jest kluczem do skutecznego radzenia sobie z trudnymi emocjami. W tym kontekście ogromną rolę odgrywa modyfikacja poznawcza – technika, która pomaga w zmianie naszych myśli i zachowań …
tus dla mlodziezy

Trening umiejętności społecznych (TUS) dla młodzieży – co warto wiedzieć?

Rozwój umiejętności społecznych jest bardzo ważny zarówno w przypadku osób dorosłych, dzieci, jak i młodzieży. W przypadku osób w wieku od 15 do 18. roku życia warto zaznaczyć, że trening TUS obejmuje elementy terapii poznawczo-behawioralnej. Dzięki temu ćwiczenia wpływają na umiejętności młodzieży w zakresie budowania relacji społecznych, a także stosowania odpowiednich zachowań w określonych sytuacjach związanych z interakcjami międzyludzkimi. TUS dla młodzieży w Warszawie rusza już od września 2024 roku. Nie czekaj i skorzystaj z możliwości zapisania swojego dziecka na …
Loading...