Psychodietetyka czyli dobre relacje z jedzeniem
Czy, tak jak ja, wiele razy przechodziłaś/ łeś na dietę? Jeśli tak, to z dużą pewnością najlepiej wychodziła Ci taka skrojona na miarę. Przygotowana specjalnie dla Ciebie przez profesjonalnego dietetyka. Taka dieta uwzględnia preferencje, alergie i nietolerancje żywieniowe, styl życia, czas, jaki chcesz poświęcić na przygotowanie posiłków, ich ilość, jaką chcesz spożywać w ciągu dnia i np. to czy wolisz śniadania wytrawne, czy może na słodko.
Dietetyk wyposażony w informacje zdobyte podczas wywiadu, uwzględniając analizę wyników badań, starannie dobiera posiłki i suplementy. Wydaje się, że wyposażona/y w nowy jadłospis, ze szczerą intencją do zmiany nawyków żywieniowych, nie będziesz mieć problemów w realizacji zaleceń. W takim razie jak to się dzieje, że nadal masz trudności z wytrwaniem na diecie?
Czy dzieje się tak dlatego, że trafiła się impreza z przekąskami? A może pyszny obiad z deserem u mamy? Albo, co gorsza, zdarzyło Ci się również podjadać lub wręcz objadać się ulubionymi smakołykami, samotnie w zaciszu Twojego pokoju?
Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nadal się objadasz?
Dzięki chęci do zmiany, silnemu entuzjazmowi i Twojej, zdobywanej latami, wiedzy o zdrowym jedzeniu powinno wszystko gładko pójść. W przeciwieństwie do Twoich oczekiwań tak się jednak nie dzieje. Patrząc z szerszej perspektywy prawdopodobnie wynika to z czynników psychologicznych. U podstaw takiego zachowania mogą leżeć relacje, jakie masz z jedzeniem.
Zastanów się czy przypadkiem nie jest tak, że objadasz się, kiedy jest Ci smutno? A może kiedy po raz kolejny spędzasz piątkowy wieczór sama w domu, bo znajomy odwołał spotkanie w ostatniej chwili? Albo, kiedy pokłóciłaś/eś się z bliską Ci osobą? Przyjrzyj się czy zajadasz stres przed spotkaniem z szefem lub gdy masz jutro ważną prezentację?
Jeśli masz tendencje do zajadania emocji, to prawdopodobnie sam jadłospis i wizyta u dietetyka nie wystarczą. Wygląda na to, że nie łączysz informacji którą przekazują Ci emocje z czynnością (np. nadmiarowym jedzeniem) jaką tę emocję zagłuszasz.
Co to jest Psychodietetyka i dlaczego jest ważna?
Psychodietetyka to dziedzina wiedzy, która zajmuje się, między innymi, badaniem zależności między nadmiernym objadaniem się, a emocjami.
Badania pokazują, że emocjonalne jedzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn otyłości i cyklicznych powrotów do „zgubionych” wcześniej kilogramów.
Dzięki konsultacjom z psychodietetykiem możesz zastanowić się, co się dzieje z Tobą krok przed sięgnięciem po dodatkowy posiłek bądź nadprogramowe przekąski.
Aby jednak nie pozostawiać Cię w niedosycie, chciałabym zaproponować abyś:
- na początek po prostu przyjrzyj się temu, kiedy jesz i jakie stany emocjonalne Ci wówczas towarzyszą. Nie proszę, abyś przestał(a) jeść słodycze czy ograniczał(a) ilość spożywanych posiłków.
- następnie jedz, jeśli masz ochotę, ale uważnie.
- i na koniec zastanów się, jakie myśli przychodzą Ci wtedy do głowy i jakie odczuwasz emocje. Czy jest to może strach, smutek a może po prostu uczucie nudy?
Badania pokazują, że taki sposób potrafi zdziałać bardzo dużo, sześciotygodniowe praktykowanie uważnego jedzenia przez osoby z nadwagą, spowodowało u nich spadek masy ciała aż o 4 kg.
I tego nam wszystkim życzę: uważności na jedzenie i na swoje emocje.