fbpx

Aktualności

Nadużycia

By Leon Sztandke

Czy nosisz w sobie sekret? Taki, który towarzyszy Ci od dzieciństwa, tak długo, że w efekcie stał się integralną częścią Ciebie? Elementem składowym charakteru. Silnym na tyle, by wciąż kierować Twoim życiem? Posiadanie go zabiera Ci energię, radość i możliwość bycia z ludźmi, a jednocześnie trzymasz go w sobie kurczowo w obawie, że wszystko się wyda?

Izolacja społeczna

Ludzie doświadczający izolacji społecznej to, wbrew pozorom, wcale nie mała grupa. Prawie każdy ma w sobie jakiś procent obawy przed odrzuceniem.

Dawanie za wygraną – schemat niepowodzenia

Schemat działania osób skazanych na niepowodzenia to, najprościej mówiąc, dawanie za wygraną. Nie wykorzystują oni swoich naturalnych zdolności, nie rozwijają talentów, często nawet o nich zapominają, zajęci robieniem tego co im nie służy.

Kontrola, podporządkowanie

Jak często rezygnujesz z siebie? Planowane imprezy, na których się ostatecznie nie pojawiasz to jedno, ale przecież takich sytuacji mogło być o wiele więcej. Może bierzesz na siebie za dużo obowiązków w pracy lub w domu, zmagając się potem ze zmęczeniem i frustracją, bo nie wszystko udało Ci się zrobić?

Psychodietetyka

Psychodietetyka to dziedzina wiedzy, która zajmuje się, między innymi, badaniem zależności między nadmiernym objadaniem się a emocjami. Badania pokazują, że emocjonalne jedzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn otyłości i cyklicznych powrotów do „zgubionych” wcześniej kilogramów.

Lęk przed porzuceniem

Czy martwisz się, że bliskie ci osoby umrą lub odejdą? Czy wyobrażasz sobie często, że partner lub partnerka cię opuszcza i budzi to twoje przerażenie? Boisz się przysłowiowo „odwrócić wzrok” w obawie, że kogoś stracisz, jednocześnie odstraszając ją lub jego nadmiernym kontrolowaniem?